1 2 3

Naprawiać skrzynię automatyczną

Naprawiać skrzynię automatyczną czy wymieniać na używaną?

Dodaj swój warsztat do katalogu!

Zacznij zarabiać razem z Nami

A6LFX/A6MFX AT Kia Sorento

Skrzynia biegów produkowana jest w Korei Południowej. Sygnowana

Jak sprawdzić olej w automatycznej skrzyni biegów?

Dodano: 08 Sty 2013 o godz.09:12
poziom oleju
poziom oleju

 

Tylko i wyłącznie przy włączonym silniku. Jeżeli jest odpowiedni bagnet do sprawdzenia poziomu oleju w komorze silnika lub przy skrzyni. W nowych pojazdach takiej możliwości praktycznie nie ma. Nowoczesne skrzynie stają sie praktycznie bezobsługowe, droższe w wyprodukowaniu i naprawie (zreszta często producenci wolą je wymieniać). Najlepiej zdać się na wyspecjalizowany warsztat asb. Nie polecamy autoryzowanych serwisów bo one często korzystają z usług właśnie takich warsztatów jako "podwykonawców" o czym użytkownicy nie mają pojęcia.

Niezaleznie od ich opinii. W internecie na forach sa opisy różnych sytuacji w warsztatach asb w polsce. Z reguły są one negatywne. Dla szukającego pomocy moga wypaczyć istnienie branży, a to dlatego, że z reguły jak samochód jest dobrze zrobiony to nikt nic nie napisze, a jak źle to natychmiast potrafi "oczernić" wskazany warsztat. Branie pod uwage opinii innych ma oczywiście sens tylko kiedy każdy opisuje swój przypadek, a nie ten co ma jakiś problem.

Niestety wiekszość problemów z automatycznymi skrzyniami biegów jest spowodowana niewłaściwą ich eksploatacją przez właścicieli, którzy nie mają pojęcia o ich budowie i zasadzie działania. Dlatego prosimy uważnie czytać nasze wskazówki - z nimi można cieszyć się samymi zaletami tego rozwiazania.

Pamiętajmy!! uzytkownicy często jeźdzą jak szaleni swoimi samochodami powodując tak wysokie koszty napraw. Dlaczego? Wynika to z budowy skrzyni, oraz tego że z "ciężką nogą" szybko sie wraca do naprawy. Co powoduje że mechanicy nie mając zaufania do klienta i jego techniki jazdy pobieraja wiecej za naprawę, gdyż przypuszczają że samochód niedługo może wrócic uszkodzony (oczywiście z życzeniem naprawy na gwarancji).

Przygotowując się do pisania tych artykułów podpartych naszym własnym doświadczeniem z automatycznymi skrzyniami biegów odwiedzaliśmy wiele warsztatów w Polsce i przede wszystkim za granicą. Słyszeliśmy i widzieliśmy (niestety) różne przypadki.

Oto jeden z takich przypadków:

Klient warsztatu w Polsce naprawił mercedesa A klasy i sporo zapłacił (co niestety jest regułą w tych modelach). W wyniku usterki elementu silnika kilka miesięcy później postanowił posiłkować się kablami znajomego i odpalić padnięty akumulator energią z innego pojazdu (rozwiazanie spotykane w Polsce) samochód odpalił ale nie pojechał. Skrzynia została uszkodzona. i co na to użytkownik- oczywiście winny jest warsztat asb (samochód był jeszcze na gwarancji na skrzynię). w wyniku innej usterki pojazdu i posiłkowaniu się "energia znajomego"...spalił się komputer automatycznej skrzyni biegów ( w A klasie kosztuje on około 3500 zł) i oczywiscie nakazał (!!) naprawę wadliwej jego zdaniem przez warsztat skrzyni. Mechanik oczywiście z ust wściekłego kierowcy nie usłyszał w jakich okolicznosciach skrzynia odmówiła posłuszeństwa tylko, że przez jego niedbalstwo on znowu nie jeździ samochodem.

Automat jest prosty w skanowaniu - po podłaczeniu do systemu skanujacego program wykrył "brak komunikacji z komputerem skrzyniowym" po poluzowanych klemach i odczycie z komputera silnikowego szybko stwierdzono, że to kierowca sam przez swoja (głupotę lub niewiedzę) uszkodził skrzynię. Oczywiście brak reakcji na fakty właściciela.

Sprawa zakonczyła się tak że warsztat zareklamował komputer W Mercedesie tam gdzie go kupił i " jakimś cudem" po kilku tygodniach przepychanek słownych z warsztatem firma przysłała nowy komputer. W innym przypadku warsztat musiałby z własnej kieszeni naprawić usterke, którą spowodował kierowca i inny element samochodu.

Na myśl przychodzi ciekawe porównanie " to tak jakby kupić nowego laptopa podrasowac procesor, spalić całą płyte główną i domagać sie wymiany na nową od producenta". Niestety takich przypadków jest wiele, zbyt wiele.

Dlatego nasza teza , że za wiekszością usterek automatycznej skrzyni biegów stoją uzytkownicy nie jest wyssana z palca.

Polecamy przyczytać nasze porady dokładnie i wnikliwie.

Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się.

zobacztakże

07 Wrz 2016 o godz.07:57

Wpływ glikolu na awarię skrzyni.

15 Gru 2014 o godz.15:39

Naprawiać skrzynię automatyczną czy wymieniać na używaną?

15 Gru 2014 o godz.15:10

Prawda i mity o typach olejów do automatycznych skrzyni biegów

08 Lip 2013 o godz.18:04

Automatyczna skrzynia biegów DP0 (AL4)

Myjnia ręczna Umieść tutaj swoje logo i zwiększ sprzedaż Pomysł na biznes Australia
Marka Wybierz producenta samochodu.
Znajdź skrzynię biegów Model samochodu Wybierz z dostępnych modeli.
Model skrzyni Wpisz numer szukanej skrzyni.